Chlorofyl v nápojoch

Zelené nápoje majú vysoký obsah chlorofylu

Zelené nápoje získali svoje pomenovanie podľa farby, ktorá je dôsledkom vysokého obsahu zeleného rastlinného pigmentu – chlorofylu. Ak o kvalite benzínu vypovedá výška oktánového čísla, tak o kvalite zelenej stravy môže vypovedať množstvo chlorofylového pigmentu. Z iného pohľadu môžeme povedať, že ako je esenciálne pre živočíchov červené krvné farbivo, tak to je pre rastliny chlorofyl.

Tieto dve životodarné molekuly sú takmer identické, iba v centrálnej časti krvného farbiva hemoglobínu je železo a v chlorofyle sa nachádza horčík

Chlorofyl je zelený pigment v rastlinách, vďaka ktorému môže existovať na Zemi život. Presne tak. Rastliny obsahujúce tento zelený pigmentl sú schopné „ zázračnej reakcie“ – fotosyntézy, čo je zachytávanie a premena slnečnej energie na organické látky. Takto vznikajú  v rastlinách cukry potrebné pre výživu samotných rastlín a kyslík potrebný pre dýchanie na Zemi. Okrem toho vďaka slnečnej energii a fotosyntéze získavame rastlinné zdroje potravy bohaté na ďalšie výživné látky.

Ako pomáha ľuďom?

Bez chlorofylu by život na Zemi zanikol. Aj pre túto jeho významnú funkciu ho liečitelia označujú ako „katalyzátor slnečnej energie“. V alternatívnej medicíne sa využíva na hojenie rán a popálenín, na odstránenie zapáchajúceho dychu alebo zápachu z infikovaných rán. Oceňujú sa aj jeho dezodoračné vlastnosti.

Detoxikácia a chlorofyl

Prvotné štúdie naznačujú naozaj široké spektrum pozitívnych účinkov a možné terapeutické použitie chlorofylu. Mnohé ďalšie štúdie odhaľujú, že má aj detoxikačný potenciál. Vedci pridávali do extraktu z trávy ťažké kovy, ktoré boli následne schopné naviazať sa na chlorofyl a nahradiť jeho centrálny horčík. Táto reakcia sa javí ako významný detoxikačný mechanizmus.

Už v roku 2005 časopis Science Reporter v článku popisuje štúdiu, v ktorej podávanie chlorofylu zvieratám viedlo k zniženiu absorbcie troch potravinových karcinogénov – heterocyklických amínov (varené mäso), polycyklických uhľovodíkov (údené a grilované mäso) a alfatoxínov (produkty plesní).

TIP  na článok: Očista ogranizmu zeleným nápojom

Zákazníkmi overený internetový obchod výživových doplnkov

Povedzte nám svoj názor!

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná.Označené polia sú povinné *

*