Enzymatická aktivita nápojov

Čo sú vlastne enzýmy? Aká je enzymatická aktivita nápojov a potravín?

Enzýmy sú chemicky zložité látky a nachádzajú sa vo všetkých živých organizmoch. Okrem toho, že sú potrebné pre trávenie potravy, sú nevyhnutné aj pre metabolickú aktivitu buniek v tele. Pôsobia totižto ako katalyzátory – spúšťače a urýchľovače metabolických premien látok v tele, bez čoho by nemohol organizmus vôbec fungovať. Predstavte si, že založíte oheň v kozube. Naložíte drevo, ale nedovolíte prístup vzduchu. Oheň nebude horieť, pretože nemá všetko čo pre svoj plameň potrebuje.

Existuje množstvo rôznych enzýmov, pričom každý enzým sa „špecializuje“ na určitú skupinu špecifických reakcií. Enzýmy triedime do 6 základných skupín, ktoré sa ďalej členia na podskupiny. Toto triedenie vychádza z typu reakcie, v ktorej enzým pôsobí – oxidoreduktázy (prenos elektrónov medzi látkami), transferázy (prenos atómov medzi látkami), hydrolázy (hydrolytické štiepenie látok), lyázy (štiepenie uhlíkových väzieb), izomerázy (vnútromolekulové premeny látok), ligázy (zlučovanie molekúl látok).

Enzymatická aktivita potravín

Z hľadiska zdravej výživy ľudí je potrebné vedieť, že enzýmy sú tepelne nestabilné, teda bežným kuchynským spracovaním potravy sa zvyčajne zničia. Týka sa to hlavne tepelnej úpravy jedál, ktoré tvoria väčšinu bežného jedálnička ľudí. Naopak, na enzýmy sú bohaté – majú vysokú enzymatickú aktivitu – hlavne zelenina a ovocie, pokiaľ sa konzumujú v surovom stave. Významným zdrojom enzýmov sú aj zelené potraviny.

Enzymatická aktivita nápojov – obsah enzýmov

Špecifickou skupinou potravinových zdrojov enzýmov je nápoj zo zeleného jačmeňa, ktorý sa spracováva pri nízkych teplotách, čím zostáva jeho enzymatická aktivita na vysokej úrovni. Môže si tak zachovať všetky aktívne enzýmy, ktoré sú obsiahnuté v mladých listoch jačmeňa. V jačmennej šťave bolo doteraz zistených viac ako 20 rôznych enzýmov. Medzi tie dôležitejšie patrí napríklad superoxid dismutáza s vysokou antioxidačnou aktivitou.

 

 

Zákazníkmi overený internetový obchod výživových doplnkov

Povedzte nám svoj názor!

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná.Označené polia sú povinné *

*