Pestovanie a zber jačmeňa

zelený jačmeň: pestovanie a zberPestovanie a zber jačmeňa na poliach

Zelený jačmeň na prípravu zelených nápojov sa pestuje na poli, podobne ako klasický jačmeň pestovaný na zrno. Celé pestovanie a zber jačmeňa na zelený nápoj je však s dôrazom na kvalitu zelenej biomasy – čiže zelených častí rastlín, ktoré sa zberajú v skorých fázach rastu jačmeňa.

Mladý zelený jačmeň je pestovaný organickým spôsobom, bez bežne používaných agrochemikálií. Z hľadiska čistoty jačmenných listov a obsahu škodlivín z prostredia sa pre takéto pestovanie jačmeňa vyberajú vhodné krajinné oblasti. Požiadavky zohľadňujú minimálne znečistenie pôdy predošlým použitím agrochemikálií, čistotu ovzdušia, vody a podobne. Vysoké nároky na výber pestovateľských oblastí zaručujú minimálny obsah toxínov ako pesticídy alebo ťažké kovy v rastlinnom obsahu.

Nároky na pôdu v pestovateľskej oblasti zahŕňajú výber pôd, ktoré nie sú zamorené pesticídmi, herbicídmi a ostatnými chemikáliami bežne využívanými v poľnohospodárstve.  Pri pestovaní sa využívajú tradičné spôsoby striedania plodín – rotácia, ktorá predchádza jednostrannému vyčerpaniu živín z pôdy. Striedanie plodín tiež prispieva k udržateľnosti úrodnosti pôdy, prirodzené dopĺňanie živín do pôdy a prirodzené predchádzanie napadnutia rastlín chorobami alebo škodcami.

Zber mladého jačmeňa

Pestovanie a zber jačmeňa sa robí za účelom získavania šťavy ich lisovaním. Táto úroda sa zberá v čase, kedy mladý jačmeň dosahuje výšku približne 20 – 25 cm. V tejto fáze rastu má rastlina iba listy – bez stebiel a vyznačuje sa najvyššou koncentráciou všetkých výživných látok. V tomto období rastlina sústreďuje všetku energiu do listov – kde prebieha intenzívny metabolizmus potrebný na rast mladej rastliny.

Nástupom ďalšej rastovej fázy obsah výživných látok v zelených častiach postupne klesá, rastlina začína tvoriť steblá a prechádza do fázy tvorby kvetov a semien. Podiel listov k celkovej zelenej hmote rastliny klesá a rastlina sa sústreďuje na ukladanie živín do semien.

 

foto: © Serhiy Kobyakov – Fotolia.com

Zákazníkmi overený internetový obchod výživových doplnkov

Povedzte nám svoj názor!

Vaša e-mailová adresa nebude publikovaná.Označené polia sú povinné *

*